CO DĚLAT, KDYŽ PŘIJDE BOLEST

Stalo se ti, že tě „z ničeho nic“ začalo něco bolet? Třeba palEC na rukou, levé rameno, bedra na pravé straně nebo nárt levé nohy?

Co je první věc, kterou v takovém případě uděláš? Jdeš k obvodnímu lékaři? Do lékárny? Koupíš si ibalgin nebo mastičku? Nebo si řekneš, že je to OK, že to přejde a dalších pár dní, možná měsíců se snažíš bolest a s ní spojená omezení ignorovat?

Bolest je jen SIGNÁL TĚLA

Bolest je vlastně volání o pomoc, že je s naším tělem něco v nepořádku. Může to být akutní bolest po novém pohybu, špatném spánku nebo stěhování. Nebo bolest chronická, která do našeho života vstupuje nenápadně díky opakování špatných pohybů. Např. bolest zad, se kterou se setká až 80% populace. Tu si samozřejmě způsobujeme především dlouhým sezením, špatně prováděným cvičením a nevědomostí o fungování vlastního těla. S tím nám však lékárna ani běžný lékař nepomůže. Stejně jako při špatných pocitech a náladách vyhledáme psychoterapeuta, při těchto bolestech je nejvhodnější kontaktovat fyziopracovníka.

Bolest se totiž přenáší – málokdy vznikla právě v postiženém místě. Může tě tedy klidně bolet levá noha proto, že již roky pracuješ s PC myší pravou rukou. Napadlo tě to někdy?

LÉKY A REHABILITACE NEBO POHYB?

Ti z vás, kteří v lécích a mastičkách také nevidíte cestu, jste se možná dostali k rehabilitaci. Někomu určitě může pomoci, avšak klasické rehabilitační metody jsou velmi obecné a nejsou aplikovány na potřebu konkrétního člověka.
Dalším krokem je zpravidla masáž, protože je příjemná a přináší rychlou úlevu. Ne však dlouhodobou. Vložit se do rukou maséra je skvělé při komplexní péči o tělo, ne však jako řešení pohybových obtíží.
Dále než rehabilitace je fyzioterapie. Mnozí fyzioterapeuti jsou výborní oborníci, mají komplexní přístup a chápou, že celé tělo je propojené. A také že ke změně je důležitá aktivita pacienta / klienta. I tam však nastává problém a to v četnosti návštěv. Jednou týdně pár cviků, na které si doma ani za boha nemůžeš vzpomenout anebo víš, že je bez pomoci neprovádíš správně. Tím se léčba prodlužuje a není tak efektivní, jak by mohla.

Na koho se tedy obrátit, když klasické cesty nevedou k trvalým řešením?

Vyzkoušej pohybovou terapii. Dříve, než se vydáš na vyčerpávající kolečko po doktorech, než do sebe začneš sypat koktejl oblbujících prášků, než se oddáš pocitu, že je na čase si na bolest zvyknout….změň pohybové návyky. Je to nejjednodušší a nejméně bolestivá cesta, kterou se můžete vydat.

SPRÁVNou PRVNÍ VOLBou PŘI BOLESTI JE ZMĚNA POHYBOVÝCH NÁVYKŮ

Správný stoj, sed, denní pohybové návyky. Zní to možná neuvěřitelně, ale když nastavíme správné pracovní prostředí, zjistíme příčinu bolesti a odstraníme pohybový stereotyp, ze které pramení, zbavíme se bolesti. Na této cestě se navíc dozvíme mnohé důležité věci o sobě, svých návycích a vnímání vlastního těla.

A proto, po nekonečných rehabilitacích a hledání cesty z bolesti, je z mých vlastních zkušeností tou pravou volbou právě pohyb. Správný, korigovaný pohyb, prováděný vědomě. Ideálně pod dohledem profesionála, který kromě konkrétního vysvětlení cviku a jeho účinků dokáže společně s vaší pomocí zařadit tyto pohyby do vašeho běžného dne.
A co opravdu důležité – domů tě nepustí bez tréninkového plánu. A to takového, dle kterého zvládneš cvičit doma, v kanceláři i ve fitku. Vždy s klidným srdcem, že máš srozumitelný návod a umíš si pohlídat správné provedení. A přesně takovou pohybovou terapii ti mohu nabídnout.

Máme tedy na výběr. Zůstat pasivní, cpát do sebe chemikálie, čekat na zázrak nebo trávit hodiny u lékaře, který ti naordinuje obecnou léčbu. A ztratit tak tolik cenný čas, nervy i kontrolu sám nad sebou. A nebo uděláme první krok ke šťastnějšímu a plnějšímu životu a vydáme se na cestu bez bolesti.

Máte názor či dotaz? Sdílejte jej!

%d bloggers like this: