fbpx

FYZIOTERAPIE VS. POHYBOVÁ TERAPIE

ROZDÍLY MEZI FYZIOTERPIÍ A POHYBOVOU TERAPIÍ

Hledáte pomoc od chronické bolesti? Víte, že léky, injekce a operace pro vás nejsou vhodným řešením, ale nevíte, kudy kam? Podívejme se na to podrobněji.

Nejznámější cestou od bolesti pohybového aparátu je fyzioterapie. Můžete narazit na skvělého fyzioterapeuta a tak vám tato volba bude vyhovoat. Možná ale  také dojdete k názoru, že je tato forma velmi pasivní a neřeší problém z dlouhodobého hlediska.
A proto vznikla pohybová terapie, například založená na metodě FitPainFree, kterou řeším pohybové problémy já se svými klienty. Jaké jsou rozdíly?

KLASICKÁ FYZIOTERAPIE

Fyzioterapie je dynamický zdravotnický obor zaměřený na prevenci, diagnostiku a terapii poruch funkce pohybového aparátu. Tato metoda je oblíbená, protože ještě nedávno ani nebylo možné najít jinou alternativu. 
Pokud narazíte na dobrého fyzioterapeuta, kromě podrobné diagnostiky vás také naučí cviky, které vám s řešením obtíží pomohou.
Zpravidla to však vypadá tak, že se položíte na lehátko a fyzioterapeut s vámi cvičí. Lépe řečeno, cvičí s vaším tělem. Uvedeme si příklad ze zkušeností mých klientů.
 
fyzioterapie-rehabilitace-cviceni-pohyb-terapie-pohybem-hanka-toufarova-jak.najit-trenera-terapeut.bolest-bolesti-uleva-bezbolesti-praha-zada-rameno-koleno-prevence-kompenzace

BOLEST RAMENE

Již pár měsíců vás bolí rameno. Nemůžete se pořádně učesat, obléct, zvednout ruku nad hlavu. Omezuje vás to v běžnách denních situacích, pochopitelně si často stěžujete a váš život ztrácí na kvalitě. 
Najdete fyzioterapeuta s dobrými recenzemi a těšíte se, že se bolestí zbavíte.
Na lehátku vás fyzioterpaeut dává do různých poloh, zvedá vám ruku nad hlavu a sleduje, kdy ucítíte bolest. Rameno touto metodou trošku rozhýbe a možná vám dá nějaké cviky. Ale rameno se velmi rychle vrátí do špatné pozice, cvik si nepamatujete a terapie je tedy zdlouhavá a jen částečně účinná.
Problém je v tom, že tato metoda nechává pacienta pasivního. Nepřeučíte tedy svaly správně pracovat, jen laxně čekáte, až to udělá někdo za vás. A jistě víte, že pomoc nikdy nemůže přijít zvenku.
Navíc vaše bolest ramene nemusí a pravdepodobně ani nepramení z místa bolesti.  Je tedy potřeba podívat se na tělo komplexně.

POHYBOVÁ TERAPIE

V pohybové terapii, které se věnuji, koukáme na člověka jako celek a hledáme příčiny bolestí. Zároveň je tato metoda přímo postavena na aktivitě a zájmu klienta. Jen ten, samozřejmě se správnou pomocí a nástroji, může svaly “přenastavit” a zbavit se tak bolesti natrvalo.
Vychází vlastně z tělesné nápravy, která byla dříve normou, ale postupně ji vytlačil tělocvik, který v dnešní době bohužel vypadá jako “tady máte míč a hrajte si”, místo opravodového vzdělání o těle a jeho fungování.

JAK POHYBOVÁ TERAPIE FUNGUJE?

Zaprvé, zajímá mě všechno. Jaká je vaše práce, co děláte ve volném čase, jaké oprace a zranění máte za sebou, jaké pohyby děláte opakovaně, zda se zrovna nacházíte ve stresové životní situaci a jak se celkově cítíte. 

Příčina bolesti totiž zpravidla pramení z denních návyků. Tedy malých, nenápadných úkonů, které děláme běžně a proto si ani neuvědomujeme, že se jimi přetěžujeme a ženeme k bolesti.
Zároveň však vaše nepříjemné pocity může způsobovat přehnaný stres, nenadálá životní událost nebo to, že každý den 50x zvednete svoje dítě pravou rukou. 

To však lékař ani fyzioterapeut nepozná, protože se vás nezeptá. Buď mu chybí čas, znalosti nebo zájem. A jak už víme, příčina bolesti většinou nepochází z místa bolesti. Vaše rameno tak tedy může bolet, protože vaše lopatka není ve správné pozici a to kvůli přetěžování kolene, které vás bolí při běhu a tak uhýbáte tomuto stereotypu i při běžné chůzi. Vidíte, kam tím mířím?
 
terapie-pohybem-bezbolesti-hanka-toufarova-cviceni-cviky-prevence-rehabilitace-kompenzace-srovnani-telo-cviceni-bolest-rameno-zada-praha
 

HLEDEJTE PŘÍČINY BOLESTÍ

Ať už si na své cestě jako odborníka – parťáka – motivátora vyberete kohokoli, žádejte kvalitní diagnostiku. Ptejte se po vysvětlení, proč dané pohyby děláte a jaké svaly se u nich zapojují. A chtějte nástroj, který vám pomůže tyto nové pohyby zařadit do každého dne, aby byla vaše rekonvalescence co nejrychlejší, nejúčinnější a především trvalá.

 

DLE ČEHO SI ODBORNÍKA VYBRAT?

Lokalita, recenze, cena. To jsou 3 nejčastější pilíře, o které se při hledání odborníka opíráme.
Samozřejmě nechcete dojíždět do jiného města a chcete mít cestu co nejkratší. V tomto případě nabízím klientům možnost online konzultací, protože většina z nich cestuje nebo nemá čas jezdit za mnou. Časová investice je tedy minimální a výsledky stejné, jako u osobní konzultace. Po první diagnostice, kterou dělám vždy osobně, už totiž znáte naši cvičební metodu a moje pokyny a pak už stačí jen správně nastavit obrazovku.

Recenze jsou v dnešní době největším ukazatelem kvality. U věcí a pochybných eshopů to často neplatí, ale u služeb a jednotlivců skoro vždy. Pro trenéra, fyzioterapeuta či jakéhokoli odborníka je často těžké recenze získat, ale pokud je najdete, můžete jim věřit.

Cena je při rozhodování rozhodně důležitým faktorem, ale také se na ni vždy nedíváme správně. Pokud bereme cenu služby jako “hodinovku”, může nám často připadat opravdu vysoká.
Ale pokud jsme schopni uvidět službu jako celek, zjistíme, že platíme nejen za odborníkův čas, ale také za jeho vzdělání, přístup, nástroje, kterými vám k cíli pomůže a společné výsledky. A pokud jsme schopni utrácet za oblečení, které nepotebujeme, jídlo, které nedojíme a věci, které se nám chvíli líbí, ale brzy se rozbijí nebo přestanou sloužit a srovnáme to s péčí o sebe a svoje tělo, cena přestane být skutečným problémem a překážkou.

CO DNES UDĚLÁTE PRO SVOJE TĚLO?

Autu taky měníte olej, jezdte s ním na kontroly, čistíte, doplňujete, staráte se. Věnujte stejnou péči i svému tělu. Jiné už nedostanete.

 

 

Máte názor či dotaz? Sdílejte jej!

%d bloggers like this: