fbpx

JAK NAJÍT SPRÁVNÉHO POHYBOVÉHO ODBORNÍKA?

Chcete se zbavit bolesti? Toužíte po krásném a zdravém těle? Netušíte, za jakým odborníkem jít?
Pak čtěte dál.

Praxe, teorie, zkušenosti, přístup, míra empatie, doporučení,… Podle čeho se orientovat v nepřehledném online světě, kde marketing vládne a líbivost na sociálních sítích je větší hodnotou, než samotná odbornost?

1. OPRAVDOVÝ ZÁJEM

Na prvním místě by měl být zájem o vaši osobu. Skutečná snaha poznat vaše mentální i fyzické nastavení, potřeby a obavy. Zjistit co nejvíce o vaší motivaci, předešlých nemocech a bolestech i náročných životních situacích. To vše se nám totiž propisuje na těle. To vše by o vás měl odborník, kterému se svěříte do rukou, zjistit během několika prvních minut.

2. TITUL (NE)ROZHODUJE

Dalším znakem, že pracujete se správným člověkem, jsou jeho zkušenosti. Čím více jich má, tím lépe vám dokáže pomoci. Ale nenechte se mýlit. Neznamená to, že mladý ambiciózní a nadšený trenér je automaticky horší, než letitý terapeut. Vzdělání totiž hraje velkou roli, ale ne v tradičním slova smyslu.

V dnešní době je mnohem více kvalitních odborníků, kteří sice nestudovali svůj obor na vysoké škole, ale od malička se věnují sportu, mají za sebou různá zranění či vyhoření. Ví, jaké je to nutit se k něčemu novému, jsou empatičtí a vzdělávají se.

“Díky různě zaměřeným kurzům, nadšení a opravdovému zájmu pro vás může být osvícený trenér větším přínosem, než rigidně smýšlející rehabilitační sestra s omezeného zdravotnického prostředí.”

3. ZKUŠENOSTI A NADŠENÍ JDOU RUKU V RUCE

Zkušenosti a nadšení jsou základ. Co ale potřebujete, aby nastala opravdová a trvalá změna, je důvěra. Důvěra ve vašeho nového trenéra / terapeuta je zásadní bod, který vás může přenést z bolesti do aktivního života a ze smutku do radosti. Musíte věřit a cítit, že je to člověk, který vás dovede, kam potřebujete. Musíte chápat, proč máte dělat, co vám radí. Chcete jít na další konzultaci s radostí, že se mu můžete pyšnit svým zlepšením a výsledky.

hanka-toufarova-tn.cz-idnes-cro-radio-televize-media-magazin-noviny-pohyb-bolest-telo-bezbolesti-cviceni-praha-trener-instruktor-profirmy

“Nestačí postavit klienta na váhu, dát cíl 10kg dolů a udělat pár super fotek “před” a “po”. Při pohybové terapii je nutné myslet především z dlouihodobého a komplexního hlediska.”

KDE ZAČÍT?

Pominu klasickou zdravotnickou péči, která mě osobně ani po dlouhých letech nepomohla (a tobě nejspíš také ne, pokud čteš můj blog) a probereme pár nejčastějších alternativ a jejich (ne)výhody.

  1. Většina lidí začne s masážemi, protože je to nejpohodlnější varianta. Masér může najít body, které svým mistrným stlačením povolí určité bolesti. Ovšem nestane se nic z dlouhodobého hlediska. Masáž skutečně pomáhá pouze společně s pravidelným s právným cvičením.

  2. Jako další alternativou se jeví fyzioterapie. Logická volba, pokud řešíte bolesti pohybového aparátu. Fyzioterapeuté rozumí anatomii, mají své testy, jak poznat, kde jste zkrácení a rozpoznají mnohé obtíže. Ale opět, pokud na terapii nechodíte alespoň 1x týdně a pokud vám váš fyzioterapeut nedá cviky na doma, vaše léčba se potáhne dlouhé roky.

  3. Pro mě je jasnou volbou pohybová terapie, která snoubí vše podstatné.
    Ve své praxi využívám znalosti z anatomie, kůrzů i certifikací,  zkušenosti z letitého trénování i koučování sportovního aerobiku a v neposlední řadě zkušenosti s bolestí a omezením pohybu. Používám a vytvářím skvělé nástroje, abych klientům co nejvíce usnadnila cestu za zdravým tělem. Vybírám přístup, který klientovi pomůže najít skutečnou příčinu problému a motivuji jej k aktivitě. Proto vás u mne čeká kvalitní diagnostika, detailní vysvětlení cviku, tréninkový plán i mobilní aplikace pro každodenní motivaci.

“Z mého pohledu je nejlepší volbou pohybový terapeut s přístupem, který ti vyhovuje a nástroji, které ti pomohou dojít k cíli”

NEDOSTATEK ČASU

V dnešní době nemáme na nic čas. Nejlepší je tedy začít s krátkým cvičením. Někdy stačí opravdu 15minut každý den. K tomu ale potřebujeme umět ty nejlepší cviky, jejichž skladba dá dohromady právě těchto 15 minut a ve kterých protáhneme a posílíme přesně ty svaly, které způsobují bolesti. Potřebujeme také někoho, kdo má zájem na našem uzdravení, kdo nás bude motivovat a kdo nás nenechá spadnout do starých kolejí špatných pohybových návyků.

bolest-bezbolesti-cviceni-terapie-.fyzio-rehab-cvic-cvicime-hanka-toufarova-pohyb-praha-pomoc

KE KLIENTŮM PŘISTUPUJI INDIVIDUÁLNĚ

Tělo máme sice všichni téměř stejné, ale přístup potřebujeme každý jiný. A tak si často připadám jako chameleon. Vnímám u svých klientů velký rozdíl mezi muži a ženami. Chlapi potřebují energičtější a jasnější přístup, přesný návod a především znát důvod. Proč děláme tento cvik, proč si pohlídat palec na ruce, když pracujeme na odstranění bolesti zad, proč při rotaci cítí křeč v nártu.
Když pracuji s klientkou, otevírám spíše svoje ženské já. Uklidňuji, zpomaluji, chválím. Vyzdvihuji silné stránky a snažím se podpořit její snahu. Někdy totiž pocity stažení a bolesti vznikají z těchto pocitů více, než ze špatných návyků nebo nedostatečného cvičení.

Překvapivě není tak velký rozdíl ve věku. Někteří klienti si chtějí v 70 letech tykat, jiní k naší spolupráci přistupují lehce odměřeně. To se také projeví hned při diagnostice, protože je vidět nervozita a nepohodlnost ve sdílení své tělesné minulosti. Většinou však stačí jedna návštěva a každý roztaje. Pocit bezpečí a je stejně důležitý jako profesionalita.

Když dlouhodobě ignorujeme volání těla o pomoc, nebude tak snadné se vrátit zpět. Musíme totiž nejprve přijít na to, co je spouštěčem našich problémů, jak dlouho děláme něco špatně a teprve potom můžeme stanovit, jak dlouho nám může trvat, než se dostaneme k vytouženému cíli.

Pokud jsi posledních několik let ignoroval, že sedíš 10 hodin denně za PC, hrbíš se, jednu ruku máš na myši a druhou na klávesnici, u toho koukáš lece doleva a sedí š pravou nohou přes levou, musíš počítat s tím, že náprava bude několik měsíců. Možná let. A pravděpodobně k tomu budeš potřebovat odborníka. Protože čas běží, doba se zrychluje ale nikdo nás neučí vše balancovat a správně kompenzovat.

POZORUJEŠ NA SOBĚ BOLEST ZAD, ZKRÁCENÉ SVALY A NEDOSTATEK ENERGIE? OBJEDNEJ SE.

%d bloggers like this: