PROTAHOVÁNÍM PROTI BOLESTI

JAK VÁM PROTAHOVÁNÍ NEBOLI STRETCHING POMŮŽE V BOJI PROTI BOLESTI

Cvičení obecně a zejména protahování je velmi účinným způsobem, jak zmírnit bolest v těle. Správně zacílené typy cvičení mohou pomoci zlepšit průtok krve, zvýšit flexibilitu, posílit svaly a zmírnit napětí, což vede ke zmírnění bolesti. A přesně na tento typ cvičení se zaměřuji.

Jistě se shodneme na tom, že protahování je obecně nejméně oblíbenou součástí tréninku. Má však mnoho výhod a je doporučováno odborníky na zdraví jako součást zdravého životního stylu. Proč protahovat každý den a co je k tomu zapotřebí?

STRETCHING VYŽADUJE TRPĚLIVOST

Protažení svalů trvá 5x déle, než jejich aktivace. V každé pozici tedy musíme setrvávat déle, aby se svaly stačily protáhnout. To je nejtěžší především pro naši hlavu, protože jsme zvyklí dělat vykonávat cviky rychle a snažíme se z tréninku odcházet co nejvíce zničení. Správný pocit po cvičení je však pružné tělo. A tento pocit přináší právě kvalitní stretching. Výdrže v pozicích tedy mohou být velkou výzvou, ale jejich benefit poznáte již po prvním tréninku.

PROČ PROTAHOVAT KAŽDÝ DEN?

 1. Zlepšení flexibility
  Protahování pomáhá zlepšit pružnost svalů, kloubů a šlach, což může vést k většímu rozsahu pohybu a zlepšenému výkonu.
 2. Snížení rizika zranění
  Když máte pružné svaly, klouby a šlachy, můžete snížit riziko zranění. Protahování také pomáhá uvolnit napětí v svalové tkáni, což může snížit riziko křečí a bolesti svalů.
 3. Zlepšení držení těla
  Protahování může pomoci zlepšit držení těla a snížit napětí v oblastech, jako jsou ramena, krk a záda. To může vést k menšímu pocitu bolesti a k lepšímu komfortu při sedění nebo stání.
 4. Zlepšení krevního oběhu
  Protahování může pomoci zlepšit průtok krve v těle, což může zlepšit dodávku živin a kyslíku do svalů a orgánů.
 5. Uvolnění stresu
  Protahování může pomoci uvolnit napětí a stres v těle a mysli, což může vést ke zlepšení nálady a celkového blahobytu.

Veškeré tyto benefity logicky vedou k odstranění bolestí pohybového aparátu. Protahováním tedy můžeme ulevit přetížení, protáhnout zkrácené svaly a srovnat tělo. 

JAKÝM ZPŮSOBEM ZAŘADIT STRETCHING DO TRÉNINKU?

Existuje mnoho názorů a způsobů, jak zařadit stretching do trénínku. Panuje většinový názor, že protahovat se má na konci pohybové aktivity. Z osobní zkušenosti však radím protahovat průběžně. Ukážeme si nejčastější aktivity a možnost smysluplného protažení během nich.

 1. ZVEDÁM ČINKY
  Pokud jste velcí chlapi a chodíte do posilovny zvedat činky, váš trénink je především o maximální síle. Mezi sériemi odpočíváte a to je ta pravá chvíle pro kompenzančí cviky a protažení. A co protáhnout, aby to dávalo smysl? Právě ty svaly, které jste posilovali.
  např.
 2. JEDU KARDIO TRÉNINK
  Jesltiže chodíte na pás, skáčete přes švihadlo nebo preferujete rychlejší kardio cvičení, zařaďte aktivní stretching. Tedy pozice, při kterých cítíte protažení ale zároveň aktivně zapojujete svaly jiné.
  např. protažení třísel a svalů v oblasti kyčle s leheými hmity a následnou výdrží.
 3. JDU BĚHAT
  Před během nikdy nevynechávejte pořádné rozhýbání kloubů a především následný stretching. Já osobně protahuji během běhu. U lavičky, u stromu, jen tak na cestě.
  např. kroužky v kotníku pro mobilizaci, protažení přední strany stehen a lýtek můžeme pohodlně ve stoje. Běh bude snažší a nohy pocitově lehčí. 

Nedokážete se k pravidelnému protahování přimět sami? Přidejte se do kurzu pravidelných online lekcí nebo si se mnou zacvičte kdykoli díky předplatnému aplikace BODYOWNERS.

Máte názor či dotaz? Sdílejte jej!

%d bloggers like this: