fbpx

POSTURA NEBOLI SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA

Naučte se základní pohybové návyky a předejděte bolesti a omezení. Začněte s posturálním a kompenzačním cvičením

Správné držení těla se týká postavení těla v klidové nebo pohybové pozici. Správné držení těla zahrnuje udržování těla v rovnováze, což umožňuje správné fungování svalů, kloubů a kostí. Nejrychlejší návod při udržování správného držení těla je následující:

  1. Držte hlavu vzpřímeně a rovno.
  2. Ramena jsou uvolněná a vodorovně.
  3. Otevřený hrudník (ale ne vysunutý dopředu).
  4. Nohy na šířku pánve, pocit dlouhé páteře a krku.
  5. Váha rovnoměrně rozložena mezi oběma nohama (a na celá chodidla)

Správné držení těla pomáhá zabránit bolestem zad, krčním problémům a dalším problémům s pohybovým aparátem. (Pokud trpíte bolestmi zad nebo jinými potížemi, kontaktujte mě pro další rady a doporučení).

POSTURA

Správná postura zahrnuje správné držení těla, kdy jsou svaly, klouby a kosti v optimální pozici, což umožňuje správnou funkci pohybového aparátu a minimalizuje riziko bolesti zad, krčních problémů a dalších pohybových poruch.

Špatná postura může vést k napětí a bolesti svalů, křečím, svalovým dysbalancím a zhoršenému dýchání. Proto je důležité věnovat pozornost své postuře a pravidelně cvičit a posilovat svaly, které jsou zodpovědné za udržení správné postury.

CO JE POSTURÁLNÍ A KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ

Posturální cvičení jsou cvičení zaměřená na posílení svalů a zlepšení držení těla, což může snížit riziko bolestí zad a jiných pohybových problémů. Tyto cvičení se obvykle zaměřují na svaly, které jsou zodpovědné za udržení správného držení těla, jako jsou svaly břicha, hýždě, stehna a zad.

Kompenzační cvičení, které s klienty používám, je soubor pohybů, které napravují naše špatné pohybové  návyky. Dlouhodobé sezení, špatný stereotyp chůze, násobné přetěžování určitých svalů či vrcholový sport vždy vedou k bolesti. Toto nápravné cvičení nás vrací zpět k základům, učí svaly správně pracovat a vyvažuje tak veškeré dysbalance a nevědomé pohyby, které si neseme životem.

PROČ JE KOMPENZACE DŮLEŽITÁ

Ať už jsi člověk sedící za PC 8h denně nebo čerstvá maminka zvedající dítě vždy na pravou stranu, je důležité tyto pohyby vyvážit. Svaly mají totiž tendenci ochabovat a zkracovat se a tím se mění postavení našeho těla. A jakýkoli nevědomý pohyb, který opakujeme denně, byť v malém měřítku, se časem stane problémem. Proto je velmi důležité postoj srovnat a soustředit se na to, jak se k tělu během dne chováme.

Potřebu pohybové kompenzace nemáme od malička, protože nás k ní nikdo nevede a vlastně nám ze začátku nedělá žádný problém. Tělo je dokonalý mechanismus, který si umí sám pomoci a proto nás ani násobně špatné pohyby nemusí několik let či desetiletí obtěžovat natolik, abychom je měli potřebu změnit. Když však tato bolest přijde, je velmi těžké a časově náročné najít příčinu a následně správný postup, jak se jí zbavit. Kompenzační pohyby jsou tedy cestou, jak předejít bolesti, zranění a zajistit si dlouhý aktivní život a to bez závislosti na lécích či zdravotním systému.

POMÁHÁM K AKTIVNÍMU ŽIVOTU BEZ BOLESTI

Proto pomáhám klientům k lepšímu vnímání toho, jak stojí, sedí a používají tělé behem dne. Vědomým pohybem, který přináší zastavení a možnost přenastavit nefungující stereotypy. Probudit spící svaly, šetrně protáhnout ty zkrácené, nastavit nové návyky, předat důležité informace o těle a jeho fungování a to vše s ohledem na individualitu každého z nás. Chcete se také konečně narovnat, srovnat tělo a získat skvělý postoj? Cvičte se mnou díky inidviduálním konzultacím či online programům.

Máte názor či dotaz? Sdílejte jej!

%d bloggers like this: