POHODLNÉ CVIČENÍ BEZ NÁMAHY

Cvičení nemusí být jen pot a dřina. Je to také příjemné protažení, jemné rozhýbání a především srovnání těla. A to pohodlně vleže na zemi. To zní dobře, ne?

Moji klienti si často chválí, že jsou cviky pohodlné. Většinu z nich totiž cvičíme na zemi a pomalu. Mnohem důležitější, než rychlé a nekontrolované pohyby je totiž vědomá aktivace svalů a udržení plnulého pohybu. Pokud tedy patříte do skupiny, které se při slově cvičení orosí čelo, čtěte dál. Možná vás to překvapí a dáte správnému pohybu šanci.

CVIČENÍ NENÍ MUČENÍ

Slovo cvičení v nás většinou evokuje těžkou dřinu, litry potu a třídenní svalovici. Cvičením ale také nazýváme jednoduché pohyby, u kterých se nutně nemusíme potit nebo zvedat činky, ale pracujeme s hluboce uloženými svaly. Těmi, které jsou zodpovědné za naše vzpřímené držení těla, rovný sed i správný postoj. A když se těmto svalům budeme pravidelně věnovat, zbavíme se řady obtíží i bez usilovného a náročného cvičení.

SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA JE ZÁKLAD

To, jak stojíme, o nás vypovídá mnohé. Tím, že zlepšíme naše držení těla a staneme se tak k našemu tělu vědomějšími, odstraníme velké množství chronických bolestí zad, ramen, kyčlí apod. Zároveň budeme působit sebevědomě a veškerý náš pohyb bude efektivnější, lehčí, hezčí. Správný postoj je totiž tajemstvím těla bez bolesti a společným ukazatelem úspěšných.

PROČ SE NAUČIT STÁT A SEDĚT

Může to být zvláštní, ale správně stát, sedět i chodit se opravdu musíme učit. A to nejen v dětství, ale ideálně znovu v dospělosti. Cestou životem jsme totiž posbírali spoustu špatných pohybových návyků, které nyní naše tělo používá k úlevovým pozicím a díky kterým přetěžujeme nebo naopak vůbec nepoužíváme určité svaly. A právě těmito zažitými stereotypy pouštímě do našeho života bolest, které se můžeme snadno vyhnout znovunaučením se základních pohybových dovedností.

Správný postoj a zdravé sebevědomí

JAK CVIČIT V KLIDU A POHODĚ

Jak tedy cvičit bez zkřiveného obličeje, litrů potu a následné 3 denní svalovice? Zaměřte se na kompenzační a posturální cvičení. Takzvané nápravné či zdravotní cvičení, které učí pracovat svaly, které v běžném dni i tréninku opomíjíme nebo je naopak přetěžujeme pohybem, pro který nejsou určeny. Právě toto cvičení zvládnete bez obrovské námahy, budete se na něj těšit a ještě vám pomůže předejít velké řadě obtíží a bolestí.
Pokud navíc nejste milovníkem pohybu, touto cestou se jím můžete stát. Stačí vám trpělivost a správný přístup.

Já například ve své praxi často používám cviky vleže, protože tak u klientů eliminuji možnost špatného provedení, což samozřejmě vítají s nadšením a slovy “toto cvičení se mi líbí”. Cviky ve stoji pak modifikuji tak, aby šly pohodlně cvičit i v kanceláři a proto vím, že moji klienti cvičí rádi a ne s odporem a zkřiveným obličejem.

bezbolesti-bolest-cviky-fyzioterapie-praha-praha7-cvicime-rehabilitace-diagnostika-lekce-kurz-cviceni.pohyb-pohybova-terapie-telo-kompenzace-prevence-zdravi-sport-pece-o-sebe-konzultace-srovnani-zada-kycle-kolena-ramena-hanka-toufarova-praha-individualni-lekce-terapie-konzultace-praha

KDO MĚ NAUČÍ SPRÁVNĚ CVIČIT?

Koho kontaktovat, pokud se chcete ponořit do přeučení pohybových základů? Variant je několik, ovšem vybrat tu správnou je těžká disciplína. Trenér? Fyzioterapeut? Chiropraktik? Já bych se po svých zkušenostech zaměřila především na následující 3 body:

Vzdělání

Už dávno neplatí, zejména v některých oborech, že osoba s titulem je kompetentnější a lepší variantou. Co se týče nově vzniklých oborů jako je pohybová terapie, rehbailitační a fyzio terapie, zdravotní cvičení apod., nadšený a nesutále se vzdělávající jedinec vám může přinést více, než “pan doktor”. Vzdělání je totiž jedna věc, ale kolik času a péče vám odborník věnuje věc jiná. A v tomto případě je rozhled a praxe mnohem více, než titul. Nicméně s bolestí se rozhodně nesvěřujte do rukou trenérovi, který má za sebou víkendový kurz a vyhledejte odborníka, který má adekvátní vzdělání či certifikáty a především dobré recenze.

Celostní přístup

Také se cítíte u lékaře jako položka na běžícím pásu? Bolí vás koleno, dostanete obstřik a prášky a zákaz cvičení. Ještě si možná vyprosíte rehabilitace, které, jak později zjistíte, znamenají teplou bublinkovou vodu nebo magnety. Když máte štěstí, narazíte na osvíceného fyzioterapeuta, který s vámi bude opravdu cvičit, ale dle mých klientů mají takové štěstí 2 z 10.
Vaše bolest však může pramenit ze špatného dopadu při běhu, neustálého krčení nohou u stolu nebo z dávného zranění na lyžích. To se však někdo, kdo pracuje “na pojišťovnu” nikdy nedozví, protože na vás nemá čas a nedívá se na vaše tělo komplexně. Celostní přístup obsahuje kvalitní diagnostiku, rozbor vašich návyků i pohybových schopností a bez těchto informací by vás odborník nikdy neměl pustit domů. Vybírejte tedy tak, abyste cítili, že se o vás trenér/ terapeut / fyziopracovník opravdu zajímá a vidí vaše tělo v souvislostech.

Praxe nad zlato

Šli byste ke kadeřníkovi, který má na první pohled zlámané konečky a odrostlou barvu? Pokud ne, nechoďte ani za odborníkem, který má srbená záda, sám se pohybu nevěnuje a na bolest vám doporučí prášek. Já si vždy vybírám dle zkušeností a celkového pocitu.

Člověk, který se bude starat o vaše tělo a celkové zdraví by měl na první pohled také zdravě vypadat. Nemusí být hubený jako tyčka ani olympijský kulturista. Ale zdravě smýšlející a aktivní člově, který vás bude motivovat. Teoreticky vás může navést kdokoli, ale praktické cvičení a detailní vysvětlení cviků je nedílnou součástí dobrého pohybového terapeuta. Nenechte se tedy odbýt laxním ležením na lehátku a najděte někoho, jehož přístup vás bude trvale motivovat, kdo má s pohybem a bolestí vlastní zkušenosti a komu tak dokážete opravdu věřit.

A nezapomeňte. Klíčem k úspěchu je pravidelnost.

Máte názor či dotaz? Sdílejte jej!

%d bloggers like this: